S klasickou skalkou v záhrade sa z nás už stretol zrejme každý. Často krát ju obdivujeme a tvorí v záhrade vzhľadnú dominantu plnú rozkvitnutých skalničiek.  Veľa krát je vhodným riešením ako preklenúť výškové rozdiely v našej záhrade a zároveň ju oživiť. Jednou z foriem takejto skalky, ktorá je svojím vzhľadom netradičná, ale o to zaujímavejšia je špárová skalka.
Jej zhotovenie je na rozdiel od klasickej skalky náročnejšie a vyžaduje si veľkú trpezlivosť. Výsledný efekt však rozhodne stojí za to!

malá špárová skalka z pieskovca
malá špárová skalka z pieskovca

Princípom takejto skalky je ukladanie kameňa pozdĺžne, pričom sa snažíme vytvárať ako keby sedimentačné vrstvy horniny so špárami do ktorých budeme neskôr sadiť skalničky a drobné dreviny. Vďaka tomu pôsobí takáto skalka prirodzene a pripomína skalný masív horniny, ktorý vplyvom počasia zvetráva. Vhodnými druhmi kameňa na zhotovenie takejto skalky sú platne andezitu, vápenca,  pieskovca prípadne aj bridlica. Pokiaľ to je možné, je zaujímavé do takejto skalky zakomponovať aj záhradné schodisko zhotovené z prírodného kameňa. Skalničky kvitnúce a ťahajúce sa po takýchto schodoch rozhodne oceníte a radi sa budete po nich prechádzať.

saxifraga oppositifolia
saxifraga oppositifolia
sagina subulata
sagina subulata

Sortiment skalničiek, ktoré sa budú v takejto skalke vynímať je v dnešnej dobe skutočne pestrý. Existuje množstvo druhov, ich kultivarov, rôznej veľkosti a farebnosti.  Pokiaľ máte skalku dostatočne veľkú, môžete si postupne tvoriť jedinečnú zbierku týchto drobných rastliniek. V každom väčšom záhradníctve by sme mali nájsť sortiment skalničiek s pomerne slušným výberom, a pre náročnejších odporúčame navštíviť nejakého skalničkára, u ktorého určite nájdeme jedinečné kúsky.

špárová skalka so zakomponovaným schodiskom
špárová skalka so zakomponovaným schodiskom 

Samotné skalničky sadíme do vopred pripraveného, priepustného substrátu, ktorý získame zmiešaním hliny, piesku a štrku. Namiesto štrku je možné použiť zeolit, ktorý vďaka svojím vlastnostiam viaže na seba vodu a tú poskytuje rastlinám v období sucha. Okrem skalničiek môžeme sadiť aj drobné zakrpatené dreviny tkz. čarovníky, pre ktoré sú stiesnené podmienky medzi kameňmi ideálne. Svojou textúrou a pomalým rastom sú pre skalku tou správnou voľbou.

špárová skalka rok po realizácii
špárová skalka rok po realizácii

Správne a premyslene situovaná skalka s dôkladne uloženými kameňmi je vždy pre záhradu obohacujúcim prvkom, ktorý prináša kus prírody do nášho domova...