Vyvýšené záhony môžu v záhrade zastávať viacero funkcií.  Rozhodujeme sa pre ne buď z čisto estetického hľadiska, najmä ako zaujímavý doplnok pri terase, bazéne, plote ... alebo sú skvelou možnosťou ako si pohodlne niečo dopestovať na vlastnej záhrade, pričom ju samotnú zatraktívnia.

záhon z bukových podvalov kombinovaný s kamennou časťou
záhon z bukových podvalov, kombinovaný s kamennou časťou

Odporúčame používať na stavbu záhonu prírodné materiály, ako sú drevo a kameň, prípadne kombináciu týchto dvoch materiálov. Záhon tak pôsobí prirodzene.

Pokiaľ chceme dosiahnuť dlhú životnosť takéhoto záhonu a rozhodneme sa pri tom použiť drevo, je dobré ak drevo pochádza z tvrdých drevín ako sú dub a buk.  Najkvalitnejšie a najtrvácnejšie záhony však dosiahneme, ak sa rozhodneme pre dub. V porovnaní s inými typmi tvrdých driev je dubové drevo najviac odolné voči poveternostným podmienkam, kvôli čomu sú jeho vlastnosti rokmi vyhľadávané. Hustota dubového dreva je približne 0,75 g/cm3, čím je jeho štruktúra veľmi konzistentná, a drevo tak nadobúda vysoký stupeň tvrdosti a odolnosti. Vďaka zvýšenému obsahu tanínu, vytvárajúceho ochranný filter okolo buniek,  je dubové drevo veľmi rezistentné proti napadnutiu hmyzom alebo proti plesniam. Dubové drevo výborne odoláva striedaniu vlhka a sucha.

záhon z dubových hranolov
záhon z dubových hranolov

Samozrejme všetko závisí od našich finančných možností, preto ak je pre nás dubové drevo cenovo nedostupné, uspokojivú životnosť nám, pri primeranej starostlivosti, poskytne aj drevo z iných drevín ako sú jaseň, buk, borovica.

záhon z KVH hranolov, kombinovaný s kamennou časťou
záhon z KVH hranolov, kombinovaný s kamennou časťou